В Україні стрімко зменшується кількість вступників до університетів. І мова не лише про тимчасову тенденцію — це тривожна ознака глибокої кризи, яка охоплює систему освіти в умовах війни.

Ще у 2021 році до українських вишів вступало 230 тисяч осіб. Але вже у 2024-му — лише 202 тисячі. Це падіння могло би виглядати не критичним, якби не кілька важливих деталей. Найгостріша з них — це різке зменшення кількості 11-класників, які одразу після школи йдуть здобувати вищу освіту в Україні. Якщо у 2021 році таких було 69% випускників, то у 2024-му — лише 54%. Майже кожен другий випускник просто зникає з системи.

Студент. Фото: 420on.cz
Студент. Фото: 420on.cz

Куди поділися ці діти? Частина виїхала за кордон і вступає до університетів інших країн. Там українським школярам простіше адаптуватися — вони отримують місцеві атестати й конкурують на рівних із місцевими абітурієнтами. Частина — відкладає вступ через війну, страх, матеріальні труднощі або недовіру до якості освіти. Інші — просто не бачать сенсу навчатися, якщо майбутнє здається туманним і невизначеним.

Абітурієнти, скріншот: Youtube

Популярні новини зараз

Старі квартири обкладають податком: українці скоро отримають листи

Стосується одержувачів пенсій, субсидій та пільг: важливе попередження від ПФУ

Заробив більше ніж треба - плати штраф: українцям встановили нові правила

Фальшиві гроші заполонили Україну: де найчастіше зустрічаються та які купюри підробляють

Показати ще

У 2023 році сплеск вступу забезпечили студенти віком понад 25 років, які шукали відстрочку від мобілізації. Таких було понад 54 тисячі. Але у 2024-му лазівку закрили — і ця цифра впала до 4 тисяч.

Українська освіта втрачає свою молодь. Втрачає, бо країна не дає відповіді на головне питання: для чого вчитися, якщо не знаєш, чи матимеш завтра?

Нагадаємо, від українських шкіл зажадали переходу на новий додаток "Мрія": допоможе навчанню чи додасть клопоту

Раніше ми розповдали, що початкові школи можуть перестати існувати: у Раді готують нову освітню реформу

Також, у черзі чекати не потрібно: як записати дитину в 1 клас без хабарів та договірняків