В Україні триває оптимізація мережі шкіл. У Міністерстві освіти і науки запевняють: йдеться не про масове закриття, а про реорганізацію та адаптацію закладів до нових умов. Про деталі процесу розповів заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків.

За його словами, особливу увагу приділяють сільській місцевості, де ситуація безпосередньо залежить від кількості учнів. Якщо дітей у школі достатньо — навчальний заклад продовжує працювати. Але в тих селах, де кількість учнів постійно зменшується або взагалі немає дітей, школи реорганізовуватимуть.

«Школи повинні залишатися, але повинні бути реорганізовані та оптимізовані», — підкреслив Сташків.

Школа, фото objectiv

Він наголосив, що початкові школи мають бути максимально наближені до місця проживання учнів. Для таких маленьких шкіл можливі різні форми організації освітнього процесу — класи-комплекти, зведені класи та інші моделі.

Популярні новини зараз

Гроші знайдуть на іншій карті: як з 1 серпня зміниться безготівкова оплата для всіх українців

ТЦК почали вилучати права на блокпостах: адвокат пояснила, що потрібно робити

Гроші більше не прийдуть на картку: щомісячні виплати скасують, якщо не виконаєте нові умови

Пенсіонерам виплатять надбавки понад 600 гривень у липні: хто та як може отримати

Показати ще

Водночас для базових шкіл, де навчаються учні 5–9 класів, потрібна більша кількість дітей, адже вивчення предметів природничого циклу — хімії, фізики, біології — вимагає спеціалізованих лабораторій та технічного обладнання.

Заступник міністра підкреслив, що Міністерство освіти не є засновником шкіл — ними є територіальні громади. Саме вони ухвалюють рішення, як функціонуватимуть навчальні заклади. Якщо громада готова інвестувати кошти в утримання школи з малою кількістю дітей, вона має повне право це зробити.

Учні старших класів

«Міністерство в жодному разі не зобов’язує закривати школу. Рішення – за територіальними громадами», — наголосив Сташків.

Разом із тим держава підтримує створення опорних шкіл — великих закладів, до яких підвозять учнів із навколишніх сіл. Для цього передбачено спеціальні шкільні автобуси. У 2024 році на їх придбання виділили близько 2 мільярдів гривень, що дозволило закупити понад 600 автобусів. У 2023 році закупили ще майже 500.

Щодо старшої школи, яка охоплює 10–11 класи (а згодом і 12-й), то згідно з реформою Нової української школи, з 2027 року ці класи функціонуватимуть як окремі профільні ліцеї. Їх створюватимуть шляхом об'єднання шкіл, щоб забезпечити якісну та спеціалізовану освіту для старшокласників.

Нагадаємо, кількість вишів хочуть скоротити: дають дипломи, а не освіту

Раніше ми розповідали, що батьків застерегли від вербування дітей: що обов'язково треба знати і звернути увагу

Також, нові правила МОН ризикують залишити без навчання тисячі українських дітей: чого чекати з 1 вересня