Вибір вишу для вступу - непроста справа. І займатись цим питанням варто не після здачі НМТ, а за рік-два до закінчення школи, радить в своєму блозі профорієнтолог Ольга Полнарьова.
За словами експертки, головне питання полягає не в тому, куди вступати. Головне - визначитись з тим, яка професія буде цікава та підійде дитині. Чи готова вона цим займатись якщо не все життя, то хоча б в найближчі 5-10 років? Чи уявляє дитина, чим насправді вона буде займатись, якщо обере ту чи іншу професію? А вже тільки після відповіді на ці питання слід обирати університет (чи коледж), бо це не ціль, а інструмент для здобуття освіти в обраній галузі.
Ольга говорить про те, що багатьом здається, що вступ - то найголовніша задача. Тобто варто вступити, а потім вже само якось все буде. Але це так не працює:
На жаль, багато батьків і підлітків думають інакше: спочатку "вступимо", а далі розберемося. Наприклад, якщо дитині легше даються мови, ніж математика, виникає логічна думка – вступити на філологію. Але перед тим обов'язково варто поставити запитання: "А ким я буду працювати після такої освіти? Чи підійде мені ця робота? Чи влаштує зарплата?".
Зволікати не можна: чоловікам дали 10 днів, щоб не перетворитись на ухилянтів
ТЦК почали вилучати права на блокпостах: адвокат пояснила, що потрібно робити
НБУ готує нові правила використання готівки: що зміниться в гаманцях українців
Пенсіонерам виплатять надбавки понад 600 гривень у липні: хто та як може отримати
Насправді в світі існує безліч професій. Але як серед них обрати саме ту, яка сподобається і підійде?
По-перше, необхідно визначити тип особистості ("гуманітарію" буде важко та нецікаво навчатись на тих спеціальностях, де багато технічних дисциплін, то ж існує велика ймовірність того, що дитина просто кине навчання).
По-друге, треба зрозуміти рівень екстраверсії дитини. Екстраверту буде важко працювати в тих напрямках, коли все "спілкування" відбувається в основному с таблицями й цифрами, а інтраверту буде некомфортно в таких професіях, які передбачають постійне спілкування з різними людьми.
По-третє, варто оцінити темперамент дитини та визначити її тип мислення. Наприклад, з флегматика може вийти непоганий бухгалтер, вельми задоволений своєю роботою, а холерику в такій професії буде важко. Крім того, треба розуміти, дитина "організатор" чи "виконавець", тобто чи подобається їй координувати роботу, вигадувати нові завдання або, навпаки, вона прагне діяти за чіткими інструкціями.
Знайомство з професіями
На наступному кроці дитині слід ознайомитись з професіями, які її цікавлять та підходять за типом особистості та мислення. Тільки не просто прочитати про них, а зібрати всю інформацію:
- які завдання фахівець виконує кожен день;
- які навички та знання йому реально потрібні для роботи;
- які перспективи істують в обраного напрямку;
- з чого починаються кар'єрні сходи.
Після цього дитина вже зрозуміє, що деякі професії зовсім не такі, якими вона їх собі уявляла. То ж коло обраних варіантів роботи стане менше.
Спроби на практиці
Дитині вадливо зрозуміти, чим вона буде постійно займатись на тій чи іншій посаді. Спробувати себе на практиці можна шляхом перегляду відеоуроків та виконання завдань (якщо мова йде, скажімо, про програмування). Якщо дитина думає про філологію, варто спробувати перекласти кілька творів або дати пару уроків. Якщо цікавить юриспруденція, можна взяти реальну ситуацію та досконало розібратись в ній, шукаючи інформацію та вивчаючі закони та підзаконні акти (наприклад, вирішити питання з субсидією).
Остаточне звуження кола
Як правила, після всіх попередніх кроків для детального розгляду лишається тільки декілька професій. То ж дитині варто ще раз ретельно переглянути їх та зробити більш складні завдання, знайти профільні майстер класи, інтенсиви, стажування, довше спробувати себе в роботі.
Важливо оцінювати не тільки результати виконання тих чи інших завдань, а й те, чи цікаво дитині працювати з ними, чи готова вона займатись цим щоденно.
Раніше портал Знай писав Невигідно ставити "двійку": викладачі вишів зізналися, чому завищують оцінки студентам
Крім того, ми повідомляли Менше 100 балів за НМТ - ще не вирок: які є альтернативи для абітурієнтів, що провалили тест.
Також портал інформував Нові пільги "Укрпошти": хто зможе знімати готівку безкоштовно.