Попри повномасштабну війну та очевидне прагнення до дерусифікації, на законодавчому рівні Україна не може прямо заборонити використання російської мови в закладах освіти. Причина – зобов’язання перед міжнародними партнерами, зокрема в контексті європейської інтеграції. Про це заявив голова Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
За його словами, Україна змушена враховувати рекомендації Венеціанської комісії, стандарти Ради Європи та позицію окремих країн-членів ЄС. Пряма заборона використання мов національних меншин, включно з російською, може бути визнана дискримінаційною нормою, що загрожує ускладненням шляху до членства в Євросоюзі.
«Ми не можемо в освітньому законодавстві встановити пряму заборону щодо використання мов корінних народів та національних меншин України, включно з російською мовою як в освітньому процесі, так і під час перерв у школах», – наголосив Бабак.
Водночас дерусифікація освітнього простору, за словами нардепа, відбувається природним шляхом – під впливом суспільних настроїв та зростання національної свідомості. Різке скорочення кількості учнів, які вивчають російську мову як окремий предмет, підтверджує цю тенденцію.
Нардеп Кучеренко підтвердив підвищення цін на газ: скільки доведеться платити українцям
Правила відстрочки перекроять наново: кого ТЦК вже "взяли на олівець"
Українцям платитимуть за новими правилами: яку реформу пропонують
Соцвиплати змусять повернути до копійки: держава погрожує судами - кого зачепить
Так, у 2023–2024 навчальному році кількість школярів, що вивчають російську, зменшилася у п’ять разів – до 768 осіб. Усього російська як предмет залишилася лише у трьох школах по всій країні.
Очевидно, що батьки та учні самі дедалі частіше відмовляються від російської мови на користь української або інших іноземних мов. Цей процес, як підкреслює Бабак, не потребує адміністративного тиску – він є наслідком усвідомленого вибору громадян у відповідь на війну та агресію рф.
Нагадаємо, змусять здавати ЗНО після 9 класу: школярам приготували нове випробування
Раніше ми розповідали, що "Ми навіть не уявляємо": вчитель розповів про моральний стан підлітків війни
Також, садочки можуть стати бібліотеками та молодіжними центрами: дошкільнят не вистачає